BOTOKS

Botoks to zabieg polegający na ostrzykiwaniu toksyną botulinową. Jest to skuteczna i efektowna metodą wygładzania zmarszczek polegająca na rozluźnieniu mięśni co daje w efekcie wyrównanie i wygładzenie skóry. Zastosowanie botoksu w leczeniu nadpotliwości umożliwia zmniejszenie wydzielania potu zarówno w obszarze pach, stóp jak i dłoni.

Działanie botoksu polega na zablokowaniu przewodnictwa nerwowo-mięśniowego co w efekcie powoduje „rozluźnienie” obstrzykiwanego mięśnia. W przeciągu 2-14 dni od zabiegu następuje efekt wyrównania i spłycenia zmarszczek który utrzymuje się od 4 do 6 miesięcy.

Zabieg z użyciem toksyny botulinowej jest prosty i bezpieczny ponieważ botoks nie wywołuje odczynów alergicznych. Warunkiem skuteczności jest przeprowadzenie zabiegu przez doświadczonego lekarza, który decyduje, w które mięśnie i w jakich ilościach zostanie podana substancja. Ból związany z obstrzykiwaniem jest minimalny. Do normalnej aktywności i codziennych obowiązków można powrócić zaraz po zabiegu.

Przyjmowanie antybiotyków oraz leków zmniejszających krzepliwość krwi jest przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu.

Ciążą i okres karmienia piersią, infekcje bakteryjne, grzybicze i wirusowe (np. opryszczka) są przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu.

Nie zaleca się spożywanie alkoholu na dzień przed planowanym zabiegiem .

Należy unikać zmian pozycji - schylania się i leżenia - przez 4 godziny od wykonania zabiegu.

Bezpośrednio po zabiegu nie należy poddawać się zabiegom pielęgnacyjnym ani rozcierać skóry twarzy.

Powinno się unikać różnicy ciśnień (lot samolotem, nurkowanie) przez 48 godzin po zabiegu.

POWRÓT