Zabawa i nauka u dzieci

Pierwsze lata życia są szczególnie ważne w życiu dziecka. Wówczas rozwija się ono szybko fizycznie i intelektualnie oraz nabywa pierwsze umiejętności społeczne.

Wzrost i rozwój fizyczny u dziecka wspomaga zabawa. Dziecko podczas niej uczy się koordynacji ruchowej, ćwiczy swoją równowagę i rozwija mięśnie. Podczas zabawy z rówieśnikami maluch także zdobywa umiejętności społeczne – bycia w grupie, nawiązywania przyjaźni i radzenia sobie z sytuacjami kryzysowymi.

Zabawa u dzieci jest bardzo ważnym elementem życia – dzieci podczas niej nie tylko się uczą nowych rzeczy, ale także odgrywają sytuacje z życia. Dlatego tak polecane są gry i zabawki edukacyjne dla dzieci. Mogą one ćwiczyć rozwiązywanie prostych zadań, liczenia, czytania, czy zawierać zadania logiczne.

Mózg dziecka bardzo szybko rozwija połączenia nerwowe, dlatego tak ważne jest, by ciągle zapewniać dziecku ciekawe zajęcia. Dziecko także szybko się nudzi, stąd należy zwracać uwagę na to, by zabawki były dostosowane do wieku dzieci i wciąż przedstawiały dla nich jakieś wyzwanie, by były dla ich ciekawe.

W pierwszych latach dziecko bardzo szybko się rozwija i należy ten czas wykorzystać do tego, by stymulować jego rozwój, rozbudzać ciekawość świata i dbać o całościowy rozwój malucha.