Gry planszowe dla całej rodziny

W czasach, kiedy komputer i Internet nie wypełniały w całości czasu pracy, stanowiły one świetne źródło rozrywki w czasie wolnym. Aktualnie jednak po kilku godzinach intensywnej pracy przed ekranem, poszukuje się innych form relaksu. Na nowo, coraz bardziej popularne stają się gry planszowe.

Olbrzymią zaletą gier planszowych jest szeroki zakres odbiorców – rolę gracza może przyjąć uczeń szkoły podstawowej, 40-letni architekt a nawet szczęśliwa babcia. Familijne gry planszowe stanowią przeważającą część tytułów oferowanych przez sklepy i księgarnie. Równie szeroki jest wybór związany z rodzajem rozgrywki (gry logiczne, zręcznościowe, ekonomiczne, wojenne itd.), jej klimatem (gry średniowieczne, osadzone w czasach starożytnych, współczesne) oraz poziomem trudności. Ta forma spędzania wolnego czasu pozwala nie tylko oderwać się od skomputeryzowanej codzienności, ale także uczyć się poprzez zabawę, rozwijać swoją kreatywność i umiejętność podejmowania decyzji oraz zacieśniać więzy rodzinne.

Oferta producentów gier planszowych obejmuje także tytuły skierowane wyłącznie do starszych odbiorców. Gry takie mają zwykle dużo bardziej skomplikowane zasady a rozgrywka trwa wiele godzin. Tematyka takich gier może również nie być przeznaczona dla młodszych odbiorców.

W odpowiedzi na ponowne zainteresowanie tą domową formą rozrywki powstały komputerowe gry planszowe, mające uwspółcześniać gry tradycyjne. To rozwiązanie nie spotkało się jednak z oczekiwanym zainteresowaniem i komputerowe odpowiedniki gier nie dorównują popularnością pierwowzorom.